Empatia a wrażliwość muzyczna

CZYTELNIA/GALERIA » CZYTELNIA » O muzykoterapii » Empatia a wrażliwość muzyczna

LUBISZ SŁUCHAĆ MUZYKI ŁAGODNEJ? TO ZNACZY ŻE NALEŻYSZ DO OSÓB EMPATYCZNYCH.

 

Najnowsze badania, przeprowadzone w Cambridge University dowodzą, że gust muzyczny jest powiązany ze stylami poznawczymi słuchaczy. Okazuje się, że osoby, które na co dzień są empatyczne znajdują się w grupie odbiorców, preferujących tzw. łagodną muzykę, podczas gdy ci, którzy odnajdują przyjemność w analizowaniu, badaniu różnych wzorców, zasad, teorii, wolą tzw. muzykę intensywną.

 

Badania zostały przeprowadzone przez Davida Greenberga - doktoranta i jednocześnie saksofonistę jazzowego - i opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.

 

Naukowcy poprosili 4000 respondentów do wzięcia udziału w badaniach kwestionariuszem psychologicznym, a następnie do wysłuchania i oceny 50 utworów, zaliczanych do różnych gatunków muzycznych.

 

Okazało się, iż ludzie którzy osiągnęli wysokie wyniki w zakresie empatii, preferowali muzykę łagodną - taką jak R & B i łagodny rock, muzykę o niskim poziomie energii, muzykę o wysokiej głębi emocjonalnej.

 

Z kolei osoby, które zdobyły wysokie wyniki w zakresie myślenia usystematyzowanego, wolały słuchać muzyki intensywnej, takiej jak punk, czy heavy metal. Preferowali tzw. muzykę wysokoenergetyczną, co naukowcy wiązali z tzw. "głębokością/dnem mózgową/mózgowym" [komentarz od ID: wydaje się, że pod tym pojęciem badawcze rozumieli te obszary mózgowe, które odpowiadają za popędy agresji i seksualne czyli ośrodki podkorowe; zatem fragm. ten należałoby rozumieć tak, iż osoby o wysoce racjonalnym umyśle mają "lepszy kontakt" z tzw. muzyką popędową,odwołującą się do ośrodków podkorowych niż z muzyką wywołującą przeżycia emocjonalne; wnioski na temat znaczenia angielskiego zwrotu "cerebral depth" na podstawie dotychczasowych badań nad związkiem struktury muzyki ze strukturą osobowości słuchacza].

 

Osobom o wysokim poziomie empatii zwykle odpowiadały cztery utwory:

 

1. Jeff Buckley Hallelujah,

2. Norah Jones Come away with me,

3. Billie Holliday's All of me

 

oraz

 

4 piosenka zespołu Queen - Crazy little thing called love.

 

Norah Jones Come away with me

 

Z kolei do najczęściej wskazywanych utworów przez drugą grupę badanych (najwyższy poziom wyników na skali myślenia usystematyzowanego) należały:

1. Koncert C-dur Antonio Vivaldiego,

2. Etiuda op 65 nr 3 Aleksandra Skriabina,

3. piosenka God Save The Queen zespołu Sex Pistols

4. Enter Sandman zespołu Metallica.

 

Aleksander Skriabin, Etiuda op 65 nr 3

 

David Greenberg, który przewodził badaniom, powiedział: "Pomimo tego, że muzyczne wybory słuchaczy ulegają wahaniom w czasie, to na podstawie preferowanych przez nich gatunków muzycznych udało nam się ustalić ich poziom empatii oraz style myślenia. Faktycznie, styl poznawczy odbiorców - czy są bardziej mocni w empatii czy myśleniu usystematyzowanym - może okazać się lepszym wskaźnikiem, przewidującym ich upodobania muzyczne, niż ich osobowość".

 

Greenberg ma nadzieję, że jego badania mogą okazać się pomocne w udoskonaleniu oprogramowania, wykorzystywanego m.in. przez Spotify (https://www.spotify.com/pl/) i Apple Music (https://www.apple.com/pl/music/).

 

"Dużo pieniędzy jest wydawanych na algorytmy wyborów, by przewidzieć, jakiej muzyki zechciałbyś wysłuchać", powiedział. "Być może znając indywidualny styl myślenia odbiorców, serwisy będą w stanie precyzyjnie dostroić muzyczne oferty do jednostkowych potrzeb słuchaczy"

 

Źródło:

Czy lubisz muzykę łagodną?