Podróż do źródeł siebie. Czym jest analiza grupowa?
Analiza grupowa to forma psychoterapii analitycznej, prowadzona w grupie, która pozwala dotrzeć do nieświadomych mechanizmów funkcjonowania człowieka. O tym, komu może pomóc, jak wygląda proces i czym różni się od klasycznej terapii – opowiada dr Izabela Dębicka ze Świętokrzyskiego Centrum Psychoterapii i Terapii przez Sztukę.
Czym dokładnie jest analiza grupowa i jak różni się od innych form terapii grupowej?
Izabela Dębicka: Analiza grupowa, to psychoterapia analityczna, prowadzona w formie grupowej. Dedykowana jest wobec wszystkich tych, którzy chcą poprawić swoje funkcjonowanie społeczne w relacjach partnerskich, rodzinie, wśród znajomych, w szkołach/uczelni, a także w zespołach pracowniczych. Skierowana również wobec tych, którym towarzyszą różne dolegliwości psychosomatyczne, stany lękowe, a nawet lżejsze postaci depresji.
Prowadzona jest w małych grupach (optymalna ilość wynosi 8 osób), zwykle w formie zamkniętej (wszyscy zaczynają i kończą w tym samym czasie) lub półotwartej (każdy zaczyna i kończy w innym czasie). W odróżnieniu od innych form terapii grupowej – np. grupowej terapii dla uzależnionych, dla członków rodzin osób uzależnionych, czy terapii behawioralno – poznawczej – prowadzona jest w sposób niedyrektywny, tj. terapeuta nie narzuca tematów do dyskusji, czy ćwiczeń/zadań do wykonania, nie kieruje też przebiegiem sesji.
W analizie grupowej uczestnicy sami decydują, jakie tematy, treści wniosą na spotkanie. Pacjenci prowadzą swobodną dyskusję, a terapeuta jest wycofany – zabiera głos stosunkowo rzadko, słucha uważnie, podąża za grupą i wypowiada się tylko wówczas, gdy uczestnicy nie potrafią jeszcze dokonać samodzielnie pracy wglądowej, wyciągać wniosków z poruszanych kwestii, nie rozumieją jeszcze, co aktualnie przeżywają.
Nazywa także emocje i potrzeby u poszczególnych osób, jak i emocje, dominujące w grupie. Pomaga uświadomić to, co dotychczas było nieświadome w życiu poszczególnych uczestników, ale i zobaczyć nieświadome życie grupowe. Inaczej: czyni nieświadome świadomym, zarówno na płaszczyźnie jednostkowej, jak i grupowej.
Zapraszamy do zapoznanie się z całością artykułu na portalu HaloDoktor ====>